Wifi’den Girilen Siteler Görülebilir Mi?

Wifi’den Girilen Siteler Görülebilir Mi?
Wifi’den Girilen Siteler Görülebilir Mi?

Herhangi bir mekana gittiğimiz vakit siparişten önce ilk olarak Wi-fi’nin şifresini istemekteyiz değil mi, işte son zamanlarda sorulan Wifi’den girdiğimiz siteler gözükür mü sorusuna kısaca yanıt vereceğim. İnternet paketinizin olmadığı vakit ilk olarak arkadaşımızın Wifi’sine saldırmak oluyor iken bir diğer husus ise gittiğimiz mekanda ki Wifi’ye bağlanmak oluyor. Peki birinin Wifisine bağlandığımız zaman karşı taraf bizim bağlandığımız zaman gezmiş olduğumuz, izlemiş olduğumuz siteleri görebilir mi? İşte bir çok kişinin aklını karıştıran sorulardan biri olan bu soruya hayır demek istiyorum. Karşı tarafın Wifi’sine bağlandığınız zaman gezmiş olduğunuz sitelere erişemez lakin kişi sizin MAC adresinize erişebilir bunun için her bulduğunuz Wifiye bağlanmamanızı tavsiye ederim aksi takdirde bir çok kişinin WhatsApp konuşmaları bu yüzden başkalarının eline geçiyor. Bunun haricinde eğer karşı taraf size “x adlı programı indirip bizim Wifiye bağlanırsanız internete erişim sağlayabilirsiniz” şeklinde bir teklif sonucunda internete girmenizi öyle sağlıyor ise mutlaka bu teklifi red ediniz. Karşı taraf sizin internet geçmişinizi görebilmesi için ilk olarak telefonunuza ve ya bilgisayarınıza herhangi bir program kurması gerekmektedir aksi takdirde sadece Wifi üzerinden sizin telefonunuzda yer alan telefon geçmişinize ve WhatsApp konuşmalarınıza erişemez.

Kimler İnternet Geçmişime Erişebilir?

İnternet üzerinden yapmış olduğunuz bütün aramalar maalesef Google hesabınıza kayıt altında tutulmaktadır, siz tarayıcınızın geçmişini her ne kadar çok silerseniz silin lakin aramış olduğunuz ve daha önceden aradığınız kelimeler, arama sorguları Google hesabınız yani Gmail hesabınızın içerisinde yedeklenmektedir. Daha önceden ziyaret ettiğiniz, tıklamış olduğunuz linkler ve arama geçmişinizi kontrol etmek, silmek istiyorsanız history.google.com adresine giderek kolaylıkla arama geçmişinize erişebilirsiniz.

Arama Geçmişini Nasıl Silebilirim?

  • Tarayıcı geçmişini silmek: İlk olarak telefonunuzda arama geçmişini silerek işleme başlayabilirsiniz, telefonunuzda kullanmış olduğunuz tarayıcıyı açarak seçenekler kısmından ayarlar bölümünde yer alan Gizlilik bölümünden tarama geçmişinizi, çerezlerinizi, daha önceden aramış olduğunuz siteleri silebilirsiniz.
  • Gmail geçmişini silmek: Gmail oturumunuz açık iken daha önceden aramış olduğunuz sitelerin geçmişini silmek istiyorsanız history.google.com adresine giderek burada yer alan arama sorgularınızı silmek için sol taraftaki kutucuğa dokunarak hangi arama geçmişini silmek istiyorsanız buradan seçip tek tek silebilirsiniz.

Kendimi Daha İyi Nasıl Gizleyebilirim?

Üst kısımda ortak olarak kullanılmakta olan wifi ağlarında girmiş olduğunuz internet sitelerin gözükmeyeceğinden bahsettik bunun haricinde kendinizi daha iyi bir şekilde gizlemek yani kullanmış olduğunuz IP adresinin değiştirilmesiyle birlikte girdiğiniz sitelerin yöneticilerinin bunu fark etmemesini sağlayabilirsiniz. Telefonda IP adresini değiştirmek istiyorsanız Google Play’de mevcut olan Zenmate uygulamasıyla bunu kolaylıkla yapabilirsiniz.

Okumaya devam et
Görüşünü Belirt Kazan