Anasayfa » WhatsApp » WhatsApp’ta Birini Nasıl Şikayet Ederim?

WhatsApp’ta Birini Nasıl Şikayet Ederim?


WhatsApp'ta Birini Nasıl Şikayet Ederim?

Günümüzün iletişim araçlarından biri olan ve birçok internet trafiğini kapsamakta olan WhatsApp’ta bugün merak edilen konulardan olan birini şikayet etme olayı hakkında bugün bazı detaylara yer vereceğim. WhatsApp uygulamasında sürekli olarak bir kişi size mesaj atıyor ise o kişiyi şikayet ederek bu durumdan WhatsApp yöneticilerini haberdar etmeniz durumunda kısa sürede yetkili kişilerin olaya müdahale etmesini sağlayabilirsiniz. Peki, WhatsApp’ta birini nasıl şikayet ederim? WhatsApp’ta bir kişiyi şikayet etmek için o kişi şayet rehberimizde kayıtlı ise ilk etaptan rehberimizden silip ve bütün konuşmaları sildikten sonra tekrardan o kişinin bize mesaj atmasını bekliyoruz. Bu durum karşısında karşı taraf bize mesaj attığında hemen Engelle & Spam Olarak Bildir şeklinde birkaç seçenek çıkıyor bu seçenekleri kullanarak karşı tarafı kolaylıkla WhatsApp yetkililerine bildirebilirsiniz. Lakin 2017 yılında gelen güncellemeler ile birlikte WhatsApp’ta artık bir kişiyi şikayet etmek için o kişinin WhatsApp profilini açıp alt kısımda bulunan araçlardan o kişiyi kolaylıkla şikayet edebilirsiniz.

Tanımadığım Kişiyi Nasıl Şikayet Ederim?

Sizleri sürekli olarak rahatsız eden kişileri engelleyip ve ardından bu durumu WhatsApp’ta bildirmeniz durumunda kolaylıkla o kişinin artık WhatsApp kullanmasını engelleyebilirsiniz. İlk olarak yeni gelen güncellemeler ile bir kişiyi WhatsApp’tan kolaylıkla şikayet edebilirsiniz bunun için o kişinin profiline gidiniz ve arından en alt kısımda bulunmakta olan Engelle & Spam olarak bildir işaretlerini kullanarak o kişini WhatsApp’tan uzaklaşmasını sağlayabilirsiniz.

WhatsApp'ta Birini Nasıl Şikayet Ederim?

Şikayet Ettikten Sonra Ne Olur?

WhatsApp’ta bir kişiyi şikayet ettikten sonra o kişiyi mutlaka engellemeyi unutmayınız, engellemediğiniz takdirde o kişinin WhatsApp hesabı kapatılana kadar belki sizlere sürekli olarak mesajlar atacaktır. Peki, bir kişiyi şikayet ettikten sonra ne olur? WhatsApp’ta bir kişiyi şikayet etmeniz durumunda direk olarak o kişinin WhatsApp hesabı kapatılmaz bu durum tamamen WhatsApp yöneticilerin duruma bakış açısına göre değişmektedir. Şikayet ettiğiniz kişi aynı şekilde birçok kişiyi rahatsız etmiş ise bu durumdan başkaları da şikayetçi olduysa bu durum karşısında şikayetiniz ve diğer şikayetleriniz değerlendirilir ve kişiye WhatsApp’tan uzaklaştırma cezası yansıtılır.

Bir önceki yazımız olan WhatsApp'ta Engelleyen Kişiye Mesaj Göndermek başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Soru & Cevap Kısmı (31)
   • Merhabalar, bende az önce bu durumu yaşadım. Mesajlarımın hepsi teker teker silindi. Bunu istemiyordum. Engeli kaldırdım ama mesajlar hala yok. Lütfen yardımcı olun.

    • Merhaba Öykü, bu durum için şöyle bir şey yapabilirsin. WhatsApp uygulamasını kaldırınız ve bir önceki günün yedeklerini yükleyerek tekrardan WhatsApp’a kayıt olunuz. Lakin sanırım bir önceki yedeklerini yükleyebilmek için biraz geç kaldınız. 🙁

  • Merhaba, karşı taraf WhatsApp’a aykırı bir hareket yapmıyor ise sizin şikayetiniz pek dikkate alınmaz. Yani büyük ihtimalle bir şey olmayacaktır.

  • Merhaba efendim, büyük ihtimalle evet dikkate alacaklardır. Lakin WhatsApp şikayetleri yoğunluğa göre geri dönüş yapılmaktadır, mesela sizin şikayetinizi yarın cevap vermezler 1 ay sonra cevap verirler. Ve kuzeniniz 1 ay sonra ceza alır.

  • Merhaba, Spam olarak bildirdiğiniz kişiyle olan bütün mesajlarınız silinmektedir. Geri getirmek için bir önceki güne geri dönmeniz gerekmektedir bunun için WhatsApp uygulamasını kaldırınız ve tekrar geri yüklerken bir önceki yedeklerinizi yani dün gece otomatik olarak sistem tarafından yedeklenmiş olan yedeklerinizi geri yüklemeniz gerekmektedir.

 1. yanlışlıkla şikayet ettim mesajlarımın okunmasını istemiyorum nasıl ileticem whatsap yöneticilerine bunu yardımcı olursanız sevinirim

  • Merhaba, herhangi bir sorun olmaz merak etmeyin. Karşı tarafı birçok kişi şikayet ederse o zaman duruma müdahale edilir.

 2. Merhaba eski eşimin WhatsApp yazışmalarından rahatsız olduğum için spam ve engel yaptım ama yazışmalar gitti yazışmalar benim için önemliydi mahkeme için şimdi onlar gittimi yoksa geri gelmesinin bi yolu varmı neolur yardımcı olun

  • Merhaba efendim, evet geri getirebilirsiniz. Bunun için 24 saat kadar bir süreniz mevcut. WhatsApp yedeklemeleri 24 saatte bir yapılmaktadır, siz WhatsApp uygulamasını kaldırıp yeniden tekrar kurarsanız dünkü konuşmalarınıza erişebilirsiniz.

 3. Merhaba bir arkadaşım bana uygunsuz emojiler atarark beni sinirlendirdi bende onu engelledim ve şikayet ettim. Şikayet ettiğim için hesabı kapanır mı?

 4. Merhaba ciddenn rahatsiz olduğum birini sikayet ettim benim sikayet ettiğim ona söylenirmi kimliği m acıklanırmi yani

 5. Çok yakın arkadaşımın elinde beni tehdit edeceği msjlarımı var ve silmiyor şikayet edersem silinir mi ne yaparsam silinir lütfen yardımcı olun

  • Merhaba Yeşim, karşı tarafı birden fazla kişi şikayet ederse hesabı kapatılır. Lakin karşı taraf WhatsApp’a karşı savunma yapar ise hesabı tekrardan açılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.