WhatsApp Google Drive Yedeği Nedir?

WhatsApp Google Drive Yedeği Nedir?
WhatsApp Google Drive Yedeği Nedir?

Son zamanlarda WhatsApp’ta yapılan bir çok yeniliklerden biri olan WhatsApp Google Drive yedeği yeniliği oldukça büyük ses getirecek diye tahmin ediyoruz. Aslında oldukça kullanışlı olan, mesajlarımızı güvenle saklayabileceğimiz bu özellik sayesinde artık mesajlarımız, fotoğraflarımız hatta WhatsApp’ta gönderdiğimiz / aldığımız bütün videoalar telefonumuzda yedeklenirken bir de Google üzerinde yedeklenececektir. Peki bu yeni gelen özelliklerden biri olan WhatsApp Google Drive yedeğinin ne gibi bir zararı olur? Aslında şeytanın bile aklına gelmeyecek bir şekilde kişiler sizlerin yedeklemiş olduğunuz WhatsApp konuşmalarınızı / fotoğraflarınızı / Videolarınızı Google Drive üzerinden rahatlıkla erişebilir. Erişememesi için de gmail şifrenizi hatta gmail adresinizi oldukça gizlemeniz gerekmektedir aksine bir iki şifre deneme sonucu şifrenize kolaylıkla erişebilme ihtimali vardır.

WhatsApp Google Drive Yedeği Ne İşe Yarar

Günlük / Haftalık / Aylık / Yıllık olarak Google Drive bölümüne WhatsApp mesajlarınızı / medyalarınızı yedekleme özelliğidir. Sizin belirleyeceğiniz mail adresine ve sizin belirleyeceğiz zaman dilimine göre WhatsApp mesajlarınız ve medyalarınız Google üzerine yedeklenecektir.

WhatsApp Google Drive Yedeği Özelliği Kim İçin Geçerlidir?

İşlem Google üzerinden gerçekleştiğinden dolayı şuanlık Android kullanıcıları bu yenilikten faydalanabilecek lakin, Android sürümü sadece 2.3.4 olan kullanıcılara gelecektir.

WhatsApp Google Drive Yedeğini Nasıl Açabilirim?

Eğer son sürüm WhatsApp’ı kullanıyorsanız muhtemelen haberiniz olmadan bu yenilik WhatsApp’ınıza eklenmiştir ve siz görmemişsinizdir, yenilik geldiği zaman sizi hemen WhatsApp’tan çıkartarak yenilik sayfasına aktarmaktadır. Eğer son sürüm WhatsApp’ı kullanmıyorsanız whatsapp.com/android adresine giderek bu kısımdan son sürüm WhatsApp’ı güncelleyerek son sürüme yükseltebilirsiniz.

Son sürüme yükselttikten hemen sonra, WhatsApp >> WhatsApp Ayarları >> Sohbet ve Aramalar >> Sohbet yedeği kısmından yedekleme bölümüne giderek buradan gmail hesabınızı belirleyip yedekleme işlemini yapabilirsiniz.

Ve aynı şekilde sizlerde açmış olduğunuz WhatsApp Google Drive yedeğini aynı yöntem ile kapatabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan WhatsApp SD Kartınızda Mevcut Değil Hatası başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Okumaya devam et
Görüşünü Belirt Kazan