Telefonumun Hafızası Doldu Ne Yapmalıyım?

Telefonumun Hafızası Doldu Ne Yapmalıyım?
Telefonumun Hafızası Doldu Ne Yapmalıyım?

Telefonunuzun hızlı ve sorunsuz bir şekilde çalışmasını istiyorsanız o halde ek olarak depolama birimlerinden destek almanız gerekmektedir, mobil teknolojisi her gün daha fazla gelişmesine rağmen maalesef ki bazı sorunlar ile gelişmeye devam etmektedir. Her gün yeni bir telefonun çıktığı şu zamanlarda maalesef ki telefonlarda hafıza sorunu yaşanmaya devam etmektedir, bunun için bugün sizlere biraz alternatif yollar sunmayı düşündük. Biliyoruz ki artık depolama birimleri farklı boyutlardan, farklı özelliklerden kurtulup bambaşka bir hale bürünmüş durumda. Düşünün ilk depolama birimi olan Disket ile ortalama olarak 720 KB veya 1,44 MB veri saklayabiliyor iken şuan bu alan bizlerin sadece bir fotoğrafına eşit olarak gelmektedir hatta belkide çekinmiş olduğumuz fotoğraflar daha fazla alana ihtiyaç duymaktadır. Eğer ki sizlerde günümüzde yer alan her uygulamayı kullanıyorsanız ve özellikle WhatsApp uygulamasında bir gruba katıldıysanız dahili depolama biriminiz çabuk olacaktır bu durum karşısında telefonunuza ek olarak yer bulunuyor ise SD Kart yani hafıza kartına ihtiyaç duyarsınız. Lakin bu işlem bazı telefonlar için alternatif çözüm olmamakla beraber bazı sorunları yanı sıra getirmektir. Kimi hafıza kartlarda tam anlamıyla performans göremezken kimi hafıza kartlarında istediğimizi alabiliyoruz, bugün ise sizlere sorunsuz bir şekilde çözümler üreteceğiniz bir yoldan bahsetmek isterim. Android kullanıcıların vazgeçilmezi olan Google Drive ve İOS kullanıcıların vazgeçilmezi olan iCloud seçeneğidir. Bu bulut adı altında depolama alanlarına sahip olan yolları sizlerde deneyerek telefonunuzun hafızasında yeteri kadar yer açabilirsiniz.

Google Drive Nedir?

Android kullanıcıların vazgeçilmezi olan Google Drive üzerine yedeklemeler yapabilirsiniz ve bu durum sizlerin güvenli bir alanda verilerinizi saklamanız konusunda yardımcı olacaktır. Android kullanıcılar için geliştirilmiş olan Google Drive uygulamasını Google Play üzerinden indirip kullanmaya başlayabilir ve verilerinizi burada saklayabilirsiniz. Ücretsiz olarak 15GB’a kadar sizlere depolama birimi vermekte olan Google Drive ile sizlerde artık fotoğraflarınızı, videolarınızı ve önemli olan bütün uzantılara sahip olan dosyalarınızı bulut depolama birimi olan Google Drive üzerine yedekleyebilirsiniz.

İster dosyalarınızı telefonunuzdan yönetin isterseniz de bilgisayarınızdan yönetin. Google Drive kullanmanız için, bir adet Gmail adresine ihtiyacınız vardır ve bu Gmail adresiniz ile istediğiniz şekilde dosya yönetimi sağlayabilirsiniz.

iCloud Nedir?

İOS kullanıcıların en alternatif yollarından biridir, belkide birden fazla uygulamanın yapacağı görevleri tek bir şekilde iCloud üzerinden tamamlayabilirsiniz. iCloud diğer yedekleme sistemlerine göre daha fazla gelişmiştir, iCloud üzerinden mail yönetimi, rehber yönetimi, dosya yönetimi, plan yönetimi yapabilirsiniz. İOS kullanıcıların bir numaralı dostu olan iCloud ile sizlerde verilerinizi burada saklayabilir ve olası bir durumda silinmelerin önüne geçebilirsiniz. Bulut yedekleme sistemini kullanmakta olan iCloud kullanmanız için bir adet iCloud hesabı oluşturmanız gerekmektedir.

Hafıza Kartı Kullanın

Nedense hiç bir zaman hafıza kartlarından tam anlamıyla verim alabilmiş değilim, kısa ömürlü olan ve bir çok derde sebep olan hafıza kartını kullanmak isterseniz sizler için alternatif bir yol olabilir lakin bu depolama birimine gözünüz gibi bakmayı iyi davranmayı sakın unutmayın. Çok hassas olan hafıza kartları alacağı bir olası darbe karşısında çalışmamaya başlıyor ve içerisinde yer alan verilerin kaybolmasına sebep olmaktadır bunun için hafıza kartını seçerken, kullanırken çok iyi olmanız gerekmektedir.

  • Hafıza kartı alırken bilindik markalar tercih etmeye mutlaka özen gösterin.
  • Aşırı boyutlara sahip olan hafıza kartları tercih etmemeye özen gösterin, sadece ihtiyacınızı karşılayacak boyutlar olan (4-8GB) hafıza kartı almaya özen gösterin.
  • Hafıza kartınızı daha sonradan kullanmayacaksanız, içerisindeki veriler sildikten sonra bir başka kişiye vermek yerine yok etmeyi sakın unutmayın.

Bir önceki yazımız olan iPhone 7 DFU Moduna Nasıl Geçilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Okumaya devam et
Görüşünü Belirt Kazan