Telefon Numaramı Nasıl Gizleyebilirim?

Telefon Numaramı Nasıl Gizleyebilirim?
Telefon Numaramı Nasıl Gizleyebilirim?

Gündelik hayatta bazen çok ihtiyaç duymuş olduğumuz olaylardan biri olan numara gizleme işlemi sayesinde gönlümüzü bir nebze dahi olsa rahatlatabiliyoruz, özlemiş olduğumuz kişilerin seslerini son bir defa daha olsa duymak için arada sırada gizliden aradığımız olmuyor da değil. Bugün ise numara gizleme işlemi hakkında kısa da olsa detaylı bilgiler vermek isterim. Akıllı telefonların her gün daha fazla gelişmesiyle artık hayatımız daha kolay bir hale bürünmüş durumda ve halen de bürünmeye devam etmektedir. Yapmak istediğimiz herhangi bir işlemi telefonlarımızdan yapabiliyorken gizliden aramak istediğimiz kişiler için de telefonumuzda var olan bazı ayarları aktif ederek de o kişileri gizliden arayabiliyoruz. Peki Turkcell operatörü için gizliden arama nasıl yapılır? Her operatör için standart olmakta olan #31# ifadesini sizlerde kullanarak Turkcell operatöründe numaranızı gizleyebilirsiniz. Ve yine aynı şekilde ülkemizde büyük bir güce sahip olan Türk Telekom (Avea) ile Vodafone operatöründe de aynı işlem geçerlidir. Bu operatörlerden herhangi birini kullanıyor ve sizlerde arama esnasında numaranızın karşı tarafa gitmemesini istiyorsanız #31# seçeneğini kullanabilirsiniz.

Türk Telekom (Avea) Numara Gizleme

Herhangi bir operatöre ait GSM numarasını ararken kendi numaranızı gizlemek istiyorsanız Avea’nın numara gizleme servisini kullanmalısınız. Gizli numara ile aranılan abone hattını bu servise kapatmış olabilir. Bu durumda arama yapamazsınız. Arama yaptığınız süre boyunca operatör size uyarıda bulunacaktır.

  • Numara Nasıl Gizlenir?
    • Aramak istediğiniz GSM numarasının başına #31kodunu koymanız yeterlidir. Örnek olarak; #310#5551113333
  • Numara Gizleme Ücreti Var mı?
    • Bu servis için Avea operatörlerinden herhangi bir ücret talebi olmaz. Kullandığınız paket veyahut kampanya dâhilinde konuşma süreniz ücretlendirilir. Aradığınız numara ile gerçekleştirdiğiniz görüşme süresi kaç dakika ise paketinizden düşülecektir. Gizli numara servisi yalnızca konuşma üzerinde gerçekleştirilir. Gizli numara üzerinden SMS atamazsınız.

Turkcellde Numara Nasıl Gizlenir?

Turkcell’in resmi internet sitesi turkcell.com.tr’de üst menüde yer alan hesabım seçeneğine turkcell şifreniz aracılığı ile giriş yapabilirsiniz. Açılan sayfada sol bölümünde bulunan Ayarlarım bölümü altında yer alan “Çağrı Ayarlarım” kısmından numara gizleme/gösterme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Buna ek olarak telefonunuzda bulunan “numara gizleme/gösterme” kısmını aracılığı ile veya GSM numaranızdan arama yapmadan önce #31# kodunu kullanarak da numara gizleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Numara gizleyerek yapılan aramalarda karşı tarafın gizli numara ile arama özelliği kapalı ise bu aramayı gerçekleştiremezsiniz. Lakin kişi bu özelliği kapatmamışsa numaranız görünmeden arama gerçekleştirebilirsiniz.

Gizli numara ile arama sonucunda gizli numara ile mesaj atma servisi henüz mevcut değildir. Yanılıp da gizli numaradan SMS yollamayınız.

Bir önceki yazımız olan Youtube Arka Planda Oynatma Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Okumaya devam et
Görüşünü Belirt Kazan