Otobüste Eşyamı Kaybettim Ne Yapmalıyım?

Otobüste Eşyamı Kaybettim Ne Yapmalıyım?
Otobüste Eşyamı Kaybettim Ne Yapmalıyım?

Şehir içi taşımacılıkta kaybetmiş olduğumuz eşyalar bir çok kişinin canını maalesef sıkmaktadır, özellikle en çok minibüste kaybedilen eşyalar canımızı sıkar. Herkesin iç içe seyahat ettiği küçük minibüslerde kaybetmiş olduğunuz herhangi bir eşyanız vicdanlı bir vatandaşa denk gelmediği sürece sizlere ulaşması neredeyse imkansız. Özellikle taksi şoförlerin uygulamış olduğu politikalardan biri olan, “bu şuan benim arabamdaysa bu eşya benimdir”. politikasını izleyen bir tanıdığım sırf bu politikayı izlediği için kısa sürede zengin olduğunu gayet çok iyi bilirim. Sizler için bugün İETT’de kaybetmiş, düşürmüş olduğunuz eşyalar hakkında neler yapmanız gerektiğinden bahsedeceğim. İETT’de kaybetmiş olduğunuz eşyayı kolaylıkla bulabilirsiniz, bunun için ilk yapmanız gereken hangi tarihte hangi saatte hangi yöne giden otobüse hangi hatta bağlı olan otobüse bindiğinizi bilmeniz yeterli. Bunun haricinde T.C. Kimlik numaranızı ve telefon bilgilerinizi İETT’nin kendi sayfasında yayınlamış olduğu Kayıp Eşya Formu‘nu kullanarak kaybetmiş olduğunuz eşyalar için bir arama yapmış olacaksınız. Eğer eşyalarınız bir başka kişinin eline varış noktasına kadar geçmediyse ve otobüs şoförünün bu durumu fark etmesi üzerine sizlerin eşyalarınızı kayıp eşya bürolarına gönderilmektedir.

Ne Yapmalıyım?

Otobüste Eşyamı Kaybettim Ne Yapmalıyım?

  • Binmiş olduğunuz otobüsün hat numarasını ve kalkış saatini biliyorsanız ilk olarak ALO 153 Çağrı Merkezini arayıp durumu görevli arkadaşlara bildirerek bir bildirim oluşturuyorsunuz. Ardından yetkili arkadaşlar sizler için bir arama yapıyor ve eğer bir sonuç elde edebilirlerse sizlere kaybolan eşyalarınızı teslim ediyorlar.
  • Eğer başvurunuzu ALO 153 üzerinden yapmak istemiyorsanız http://www.iett.gov.tr/tr/main/kayipesya adresine giderek buradan başvuru formunu doldurarak kayıp eşya duyurusunda bulunabilirsiniz.
  • Bunun haricinde sizlere bir tavsiye de bulunmak isterim, şayet otobüslerin son duraklarına gidebilme gibisinden bir şansınız varsa mutlaka otobüsün son durağına giderek oradaki durak ile iletişime geçerek kaybolan eşyanızı sorgulayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan 4.5G Nasıl Geçilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Okumaya devam et
Görüşünü Belirt Kazan