LG G6’da Parmak İzi Sensörü Nasıl Kurulur?

LG G6’da Parmak İzi Sensörü Nasıl Kurulur?
LG G6’da Parmak İzi Sensörü Nasıl Kurulur?

Teknoloji gün geçtikçe gelişiyor. Bilgisayarlar, tabletler, telefonlar ve televizyonlar hızına erişilemeyecek şekilde değişimler yaşıyor. Teknolojinin bu kadar hızlı gelişmesi markaları da rekabete sokuyor. Ürettikleri her yeni teknolojik cihazı, bir öncekine en az bir yeni özellik ekleyerek piyasaya sürüyorlar.

Bu rekabetten en çok etkilenen teknolojik cihaz telefonlar oluyor. İnsanların her an yanlarında taşıyabildikleri telefonlar artık bilgisayarların ve hatta televizyonların bile yerini tutuyor. Durum böyle olunca teknoloji firmaları, rekabetin de bir gereği olarak ürettikleri her telefona mümkün olduğunca yeni özellikler ekliyorlar. Bu yeni ve çok ilgi gören özelliklerden bir tanesi de parmak izi sensörü.

Parmak İzi Sensörü Nedir?

Parmak izi sensörü, pek çok yeni nesil akıllı telefonda bulunan yeni bir şifreleme yöntemidir. Telefonlarda ana ekran için koyulan güvenlik şifrelerine bir alternatif olarak geliştirilmiştir. Telefon kullanıcısı, fonksiyon tuşu olarak adlandırılan orta tuşa herhangi bir parmağının izini göstererek telefon şifresini kendi parmak izi ile belirliyor.

u uygulama sayesinde telefonlar kullanıcısı dışında kimse tarafından açılamıyor. Parmak izi sensörü, bu uygulamanın bulunduğu neredeyse tüm akıllı telefonlarda ön tarafta bulunan fonksiyon tuşu ile kullanılmaktadır. Fakat LG markasının telefonlarında bu özellik telefonun arka tarafında bulunmaktadır.

Telefonun arkasında kameranın tam altındaki küçük yuvarlak LG telefonun parmak sensörüdür. LG, parmak izi sensörü özelliğini birkaç telefonunda kullanmıştı. Firma, bu özelliği şimdi de piyasaya sürmeye hazırlandığı G6 model telefonunda da kullanmaya hazırlanıyor.

G6 Model Telefonda Parmak İzi Sensörü Nasıl Kurulur?

G6 model telefonda parmak sensörünü kurmak için öncelikler ayarlar bölümüne girilir. Ayarlar bölümüne menüden girilebileceği gibi bildirim ekranı aşağı doğru kaydırılarak açılan seçeneklerde sağ üst köşedeki ayarlar simgesine dokunarak da girilebilir. Ayarlar menüsünde genel seçeneğine tıklanır.

Genel ayarlar içerisindeki ‘parmak izi ve güvenlik’ seçilir. Bir sonraki aşamada ‘parmak izleri’ seçeneğine tıklanır. Buradan sonra açılacak olan ekranda ‘parmak izi ekle’ seçeneği seçilir. Bu aşamalardan sonra telefonun arka yüzündeki sensör noktasına telefon, parmak izini algılayana kadar parmak izi okutma işlemi yapılır. Sensör parmağı tarayıp kaydettiği zaman telefon kilidi arka tarafta bulunan sensör noktasına dokunarak kolayca açılır ve daha güvenli bir hale gelir.

Bir önceki yazımız olan BİMER Nedir? Nasıl Kullanılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Okumaya devam et
Görüşünü Belirt Kazan