iPhone 7 DFU Moduna Nasıl Geçilir?

iPhone 7 DFU Moduna Nasıl Geçilir?
iPhone 7 DFU Moduna Nasıl Geçilir?

iPhone 7’deki en büyük değişimlerden birisi bilindiği üzere Home butonunun artık fiziksel olmayışıdır.Bir çok kullanıcının problem yaşamasına sebep olan ve belli bir kullanımdan sonra bozulan Ana Ekran düğmesinin değiştirilmesi birlikte kurtarma moduna alma, fabrika ayarlarına alma, DFU mode alma ve çıkarma gibi bir takım işlemlerin yapılış yöntemleri de değişti.

DFU Modu Nedir?

DFU’nun açılımı Device Firmware Upgrade’dir. Bir cihazın güç tuşu ve ana ekran tuşu yardımı ile yazılım güncellemesi moduna alan bir telefon komutu olarak adlandırılır. Eski iPhone’larda ana ekran tuşu mekanik olduğundan dolayı cihaz kilitlendiği zaman veya yazılımsal bir problem ile karşılaşıldığı zaman, cihazı ana ekran tuşu ve güç tuşu yardımı ile bu moda alıp, iTunes üzerinden sistem geri yükleme yapıyordu ve cihazın yazılımsal problemleri düzeltiliyordu. Ancak ana ekran tuşu yeni İphone’larda mekanik olmadığından dolayı, Apple bu komutun yapılması için ses kısma tuşunu şartlandırmıştır. Artık DFU yani yazılım güncellemesi modu için güç tuşu ve ses kısma tuşunu kullanılıyor olacak. Apple yakında bu işlemi gören tuşu 2017’de tanıtılması planlanan ve beklentisi başlamış olan iPad Pro 2’ye konulacağı da tahmin ediliyor.

iPhone 7 DFU Modunu Aktif Etmek

Önce Cihaz kapatılır ve iTunes açık iken Lightning kablosu ile bilgisayara bağlanır. Sağ tarafta bulunan güç tuşuna 3 saniye basılı tutulur, aynı zamanda güç tuşuna basılı tutulmaya devam ederken sol tarafta bulunan ses kısma tuşuna da yaklaşık 10 saniye basılı tutulur. Tunes’da çıkması gereken ekran görününce düğmelere basma işlemi bırakılır. Daha uzun süre basmaya devam edilir ise telefon yeniden başlatılır ve DFU modundan çıkmış olunur. Bu şekilde İphone 7 dfu moduna geçme işlemleri yapılmış oluyor.

Bir önceki yazımız olan Moto G5 Plus'ın Özellikleri Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Okumaya devam et
Görüşünü Belirt Kazan