Instagram Kişi Etiketleme Nasıl Yapılır?

Instagram Kişi Etiketleme Nasıl Yapılır?
Instagram Kişi Etiketleme Nasıl Yapılır?

Sosyal medya platformları arasında en çok kullanıcı portföyüne sahip olanlardan biri de Instagram’dır. İnternet teknolojisiyle kullanıcı ihtiyaçlarını büyük oranda karşılayan, kullanımın kolaylığı ve etkin iletişim ağıyla kullanıcılarının büyük beğenisini çekiyor. Öyle ki, kullanıcılar tarafından anı ölümsüzleştirmek adına çekilen fotoğraflar daha önceki süreçlerde bir kayıt cihazında saklı tutuluyordu. Instagram sayesinde çekilen fotoğraflar, jpeg dosyaları kullanıcının instagram hesaplarına yüklenerek, hem güvenli bir şekilde saklı kalmasını hem de kolay erişim imkanı sağlanıyor. Ve sadece fotoğraf dosyaları değil, kullanıcılar instagramın verdiği avantajla video yükleyerek sosyal medya hesaplarını güçlendirebiliyor.

Instagram Kişi Etiketleme

Sosyal medya kullanıcılarının ihtiyacını karşılamak üzere geliştirilen kişi etiketleme fonksiyonu, instagramda da aktif olarak kullanılıyor. Kişi etiketlemenin avantajı, paylaşılan içeriğin kullanıcı tarafından kimin ya da kimlerin görmesi gerektiği belirleniyor. Böylece, paylaşım ve iletişim konusunda büyük avantaj yakalanmış oluyor. Diğer yandan, kişi etiketlemeyle kullanıcıların takipçileri, arkadaşlarıyla olan iletişim gücü arttırılabiliyor. Buna bağlı olarak, Instagram kişi etiketleme işlem adımları şöyle yapılıyor; İlk olarak, Instagram sosyal medya platformu aktif edilip, ana menünün en altındaki orta tuşa basılıyor.

Akıllı telefonunun galeri dosyasıyla bağlantı kurulup hangi içeriğin paylaşılması konusunda tercih yapılıyor. Tercih edilen içeriğin üzerine tıklanarak seçilip, yine menünün en üst sağ tarafta bulunan ‘İleri’ butonuna tıklanıyor. Bu aşamada seçilen içeriğin efekti kullanıcılar tarafından tercih edilip, aynı şekilde menünün sağ üst tarafından ‘ileri’ butonuna tıklanıyor. Ekrana gelen menüde, asıl bahsedilen kişi etiketleme işlemi yapılmaktadır.

Ekranın orta kısmında, “İnsanları Etiketle” linkine tıklayıp, paylaşılmak istenen içeriğin tam görüntüsü açılıyor. Bu içeriğin üzerine bir sefer tıklayıp etiketlenmek istenen kullanıcının kullanıcı adı yazılması, iki kişi için yine aynı işlemin yapılması yeterli oluyor. Devamında ise, ekranın sağ üst tarafında mavi renkli tik’e tuşlayıp paylaşım kolaylıkla yapılabiliyor.

Instagram’ın Getirdiği Yenilikler

Instagram, kullanıcılarının sadece fotoğraf ve video paylaşımıyla sınırlamıyor. Kullanıcı tarafından paylaşılmak istenen fotoğraf ve videoların, isteğe göre hangi takipçilerin görmesi gerektiği, paylaşılan içeriğe etiketlenerek sağlanıyor. Etiketleme faaliyeti, diğer sosyal medya platformlarında olduğu gibi kolayca ve benzer şekilde yapılabiliyor. Örneğin facebook’ta fotoğraf ya da video paylaşımının yapılması aşamasında, facebook platformunun kullanıcısını yönlendirmesiyle kişi etiketleme yapılabiliyor. Etiketleme yapılmadan paylaşılan içeriğe, daha sonra da tercihe göre etiketleme avantajı sunuluyor. Instagramda da, hem fotoğraf ya da videonun paylaşılması aşamasında hem de paylaşıldıktan sonra tercihe göre kişi etiketleme imkanı kullanıcılara veriliyor.

Bir önceki yazımız olan Instagram Kaydedilenler Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Okumaya devam et
Görüşünü Belirt Kazan