Facebook Mentions Nedir?

Facebook Mentions Nedir?
Facebook Mentions Nedir?

Yaklaşık olarak 90MB boyutlarında yer alan Facebook Mentions uygulaması bir çok kişi tarafından tercih edilmeyen, kullanılmayan uygulamalardan biridir. Boyutundan olsa gerek ki yaklaşık olarak Google Play’den indirilme ortalamasına bakınca 100.000 kişinin kullandığı uygulamalardan biridir. Çok az indirilmeye sahip olan Facebook Mentions uygulaması sizlere tanıdık gelen ifadelerden olduğu gibi bir Mentions uygulamasıdır. Bildiğiniz üzere Türkiye’de ilk olarak mentions ifadesini Twitter üzerinden kullanmıştık. Twitter sayesinde tanışmış olduğumuz mentions sistemi bir süre sonra Facebook’ta da aktif olduğunu gördük. Lakin Türkler tarafından kullanılmayan mentions çok rağbet görmemekte. Sizlere bugün Facebook Mentions nedir hakkında bilgiler vermeden önce mentions hakkında kısaca açıklamalar yapacağım ardından Facebook tarafından sunulan Facebook Mentions uygulaması hakkında neler yapacağınızdan, bu uygulamanın ne işe yaradığından bahsedeceğim. Mentions ifadesi; bir şeyden bahsetmek anlamına gelen bir ifadedir. Twitter’da bir kişiden bahsetmek için kullanmış olduğumuz @ işaretini Facebook’ta daha farklı bir şekillerde kullanmaktayız. Twitter’da bir kişinin atmış olduğu Tweetine cevap verebilmek ve o kişiyi bu durumdan haberdar etmek için @ işaretini kullanmaktaydık. Bildiğiniz üzerine Facebook Mentions uygulaması ilk olarak İOS işletim sistemine sahip olan telefonlara gelmiş iken daha sonraki zamanlarda Android kullanıcıların da hizmetine sunulmuştur. Facebook Mentions uygulaması sayesinde, dünyaca ünlü olan oyuncuların, sporcuların veya diğer ünlü kişiler ile kolaylıkla iletişim kurmamıza, onları kolaylıkla takip etmemize yardımcı olan bir uygulamadır. Bazı ünlü kişilerin yapmış olduğu canlı yayınları kolaylıkla takip edebilir, onlara sorularınızı yönetebilirsiniz.

 

Bu uygulama sayesinde sayfaları takip edebilir bu sayfalardan anlık olarak bildirim alabilirsiniz, takip etmiş olduğunuz sayfaların gönderilerini beğenebilir ve yorum yapabilirsiniz. Lakin bu işlemleri yapabilmeniz için maalesef Facebook tarafından onaylanmış sayfanız ve ya profilinizin olması gerekmektedir. Eğer sizin de bir onaylanmış profiliniz var ise uygulama giriş yaparak canlı yayın yapabilirsiniz. Facebook Mentions sayesinde gündemi takip edebilir, mevcut onaylanmış olan profilinizde durum güncellemesi yapabilirsiniz ve ya Periscope uygulamasında olduğu gibi canlı yayın yapıp bu yapmış olduğunuz canlı yayını profilinizde paylaşabilirsiniz. Ama her şeyden önce bir onaylı profilinizin olması gerekmektedir.

Kısaca Facebook Mentions

 1. Her şey’den önemlisi bu uygulamayı kullanabilmeniz için onaylı profilinizin olması gerekmektedir.
 2. Onaylı profile sahip iseniz;
  1. Ünlü olan kişilere sorular gönderebilirsiniz,
  2. Takip ettiğiniz sayfaları kolaylıkla beğenebilir, yorum yapabilirsiniz.
  3. Canlı yayın yapıp kendi profilinizde paylaşabilirsiniz.
  4. Facebook’a ait olan bir özellik sayesinde popüler olan yayınları izleyebilir, gündemi buradan kolaylıkla takip edebilirsiniz.
  5.  @ Mentions atabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Facebook Dislike Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Okumaya devam et
Görüşünü Belirt Kazan