Facebook Arama Geçmişini Nasıl Silebilirim?

Facebook Arama Geçmişini Nasıl Silebilirim?
Facebook Arama Geçmişini Nasıl Silebilirim?

Günümüzün Facebook sosyal ağ dünyasında gelen özelliklerden biri olan aramaların kayıt altına alınması maalesef ki birçok kişinin sinirini bozarken birçok kişinin de işine yaramaktadır. Sadece Facebook değil, diğer sosyal ağlarda arama yaptığımız zaman aranan veriler otomatik olarak kaydedilir buna bir diğer örnek ise Instagram’ı örnek verebiliriz. Aslında bu olay daha sonra yapılan aramanın kolay ve hızlı bir şekilde bulunmasının sağlar, her ne kadar sinirimizi bozsa da bizlerin adına yapılan çalışmalardan biridir. Fakat bazen otomatik çıkan bazı aramalar sinirinizi bozabiliyor bu yüzden ücretsiz ve kolay bir şekilde yapmış olduğumuz arama kayıtlarını kolaylıkla silebiliriz. Sizlerde aktif olarak Facebook kullanıyorsanız illaki sayfanın en üst kısmında bulunan arama kutusunu kullanmışsınızdır, bu arama kutusunda herhangi bir sayfayı veya bir kişiyi arattığınızda otomatik olarak kayıt edilir. Peki, Facebook’ta arama geçmişini nasıl silebiliriz?

Arama Geçmişini Silmek İçin

Öncelikle Facebook hesabınıza giriş yapın ve sağ üst köşede bulunan profil simgesine tıklayın.
Profil sayfanız açıldıktan sonra kapak resminizin bulunduğu yerin sağ tarafında duran’ hareketler dökümünü gör’ kısmına tıklayın. Bu bölümde facebook üzerinde yaptığınız her türlü bilgiye ulaşabilirsiniz.
Sayfanın sağında ‘daha fazla’ seçeneğini tıklayın ve daha sonra ara seçeneğini tıklayın.
Son olarak sağ üst tarafta bulunan ‘arama kayıtlarını sil ‘ butonuna tıklayın ve böylece arama geçmişinizi silmiş olursunuz.

Arama Geçmişini Silince Geri Gelir Mi?

Birçok kişinin aklına gelen sorulardan biri olan Facebook arama geçmişini sildikten sonra arama geçmişi tekrardan geri gelir mi sorusu herkesi bir kuşku içerisine düşürmektedir. Facebook’ta arama geçmişinizi sildikten sonra arama geçmişiniz veri tabanlarından kalıcı olarak silinmektedir, sizler herhangi bir şekilde yedekleme almadıysanız Facebook arama geçmişinizi sildikten sonra geri gelmesi imkansızdır.

Facebook Arama Geçmişi

Günümüzde sosyal paylaşım sitelerinin oldukça fazla bir şekilde kullanıldığını ve artık sadece biri ie değil hemen hemen bir iki tane sosyal paylaşım sitesinde hesabı olan kişiler oldukça fazladır. Baktığımız zaman bu sosyal paylaşım sitelerinde oldukça fazla işlem yapabiliyor ve gününüzün bir kısmını oldukça eğlenceli bir şekilde geçirebiliyorsunuz. Baktığımız zaman bu sosyal paylaşım sitelerinden en köklü geçmişe sahip olan ve en beğenilen aynı zamanda en çok kullanılan sosyal ağ Facebook’tur. Üstelik artık akıllı telefonlarınız ile bu sosyal paylaşım sitesine girmeniz oldukça kolaydır. Baktığımız zaman bu sosyal paylaşım sitesinde çeşitli paylaşımlar yaparken arkadaşlarınız ile konuşabilir bunu görüntülü bir şekilde yapabilir aynı zamanda çeşitli sayfalar açabilir, gruplar kurabilir, fotoğraf ve video paylaşımında bulunabilirsiniz.
Günümüzde Facebook üzerinden arama bölümü sayesinde istediğiniz kişilerin profillerine bakabilirsiniz. Ancak eskiden bu bilgileri bünyesinde saklayan Facebook bunun kontrolünü size vermiştir. Yani yaptığınız aramaların kaydedildiğini görebilir ve isterseniz bunu silebilirsiniz bunu oldukça kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Öncelikle hareketler dökümüne girmeniz gereklidir. Bu profilinizde kapak fotoğrafının sağ alt kısmında bulunur daha sonrasında karşınıza çıkan sayfada hedef kitlesini sadece ben olarak değiştirdiğiniz zaman karşınıza yaptığınız aramalar çıkacaktır. Böylece silmek istediğiniz aramaları yanda bulunan sile tıklayarak yapmanız mümkündür. Böylece istediğiniz aramayı silebilme şansına sahipsiniz. Bunu yapmak anlattığım gibi oldukça kolaydır.

Bir önceki yazımız olan Facebook Profil Fotoğrafına 15 Temmuz Nasıl Eklenir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Okumaya devam et
Görüşünü Belirt Kazan