Fabrika Ayarları Neleri Siler?

Fabrika Ayarları Neleri Siler?
Fabrika Ayarları Neleri Siler?

Her telefonda bulunan fabrika ayarlarına geri dön seçeneği hemen hemen herkesin kurtarıcısı olur iken bir çok kişinin de belası olmuştur. İşte geçtiğimiz günlerde bir arkadaşımın başına gelen olaylardan biri olan fabrika ayarlarına geri dönme işleminde telefonumuz da “ne gibi bilgiler silinir ve hangi dosyalar kalır” konusu hakkında bugün sizlere bu sorunun cevabını vereceğim. Telefonun fabrika ayarlarına geri döndüğümüzde neler silinir? Aslında oldukça basit olan bir soru herkesin aklını kolaylıkla karıştırabiliyor, kimisi rehberin kalır ve diğer her şey gider derken kimisi rehberindeki her şey gider fotoğraflar kalır gibisinden herkes kafasına göre açıklamalar yapmakta. Bu gibi söylemlere pek kulak asmamanızı tavsiye ederiz çünkü telefonunuz Fabrika ayarlarına geri döndüğü takdirde ilk etapta fabrikadan yani üretim yerinden çıktığı gibi bir hale geri döner.

Fabrika Ayarlarını Sıfırla Nerede?

Fabrika ayarlarını sıfırlama seçeneği her telefonda değişiklik göstermektedir lakin bir çok telefonda şu şekildedir, Telefon Ayarları > Yedekle ve ya Sıfırla > Fabrika verilerini sıfırla kısmından telefonunuzu sıfırlayabilirsiniz. Fabrika ayarlarına dönünce ne olur? Öncelikle fabrika ayarlarına geri döndüğünüz takdirde telefonunuzun bütün hafızası silinir, yani telefonunuzun dahili hafızasında yer alan numaralar / video ve şarkılar / resimler / tarayıcı geçmişleri tamamen silinir. Kısacası telefonunuzun içerisinden ne varsa hepsini siler ve sizi ilk günkü hale götürür.
Fabrika ayarlarına geri döndüğünüz takdirde silinen bütün dosyaları, rehberi geri getirme şansınız oldukça zordur. Ve ayrıca fabrika ayarlarına geri dönmeden önce mutlaka telefonunuzda Hafıza Kartı takılı ise çıkartınız. Rehberinizi Hafıza kartınıza yedekleyiniz ve ardından kartı telefonunuzdan çıkartınız.

Hatırlamakta Fayda Var!

  1. Rehberiniz tamamen silinecektir.
  2. İnternet’te girmiş olduğunuz sayfalar gidecektir.
  3. Telefona kayıtlı olan fotoğraflarınız silinecektir.
  4. Video ve şarkılar var ise onlarda gidecektir.
  5. Mevcut ayarlarınız gidecektir.

Bunun için mutlaka bir telefona format atmaktan önce WhatsApp yedeklerini bir Wifi vasıtasıyla Google Drive’a yedekleyiniz fotoğraflarınızı da yine aynı şekilde yedekleme yaparak kaybolmasının önüne rahatlıkla geçebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Data Paketi Nasıl İptal Edilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Okumaya devam et
Görüşünü Belirt Kazan

Derya - 22 Temmuz 2018 - 15:19

Fabrika ayarlarına sıfırla dedim tek kuşkum WhatsApp yedekleme tekrar geri alınırımı yedekleme açıktı