Ehliyetim Eve Ne Zaman Gelir?

Ehliyetim Eve Ne Zaman Gelir?
Ehliyetim Eve Ne Zaman Gelir?

01/01/2016 tarihinden itibaren Türkiye’de ehliyet konusunda bir çok değişiklikler yapıldı, artık bir çok kişinin ehliyet hayali yalan oldu diyebilirim. Önceden sadece maksimum 1300 TL kadar bir bütçe ile ehliyetlere kolaylıkla sahip olurken 2016 senesinde yeni ehliyet alacak olan kişiler minimum 1900TL karşılığında ehliyetlere sahip oluyor. Sadece fiyat konusunda değişikliklerin yapılmadı ehliyet hakkında da artık teslim edilme süreci de değiştirilmiş durumda. Bilindiği üzerine önceden sadece vesikalık fotoğraf ile kurstan aldığımız belgelerle emniyete giderek buradan trafik harçlarını ödeyerek kolaylıkla ehliyetimizi almaktaydı. Geçtiğimiz günlerde sizler için paylaştığımız yazılarda zaten ne gibi evrakların gerektiğini, nelere ne gibi ücretlerin yatırıldığı konusunda detaylı bilgiler vermiştik. Bugün ise ehliyet başvurusu yapıldıktan kaç gün sonra ehliyetinizin eve geleceği konusunda bilgi vermek isterim, evet artık ehliyetler evimize kadar getirilmektedir. Başvuru yaptıktan hemen sonra sizlere verilen 15 günlük geçici ehliyet ile trafiğe kolaylıkla çıkabilirsiniz, sizlere verilen geçici ehliyet kağıdıyla araç kullanılmasına izin verilmektedir. Asıl ehliyetinizi almak istiyorsanız, başvuru yaptıktan sonra 15-20 gün arasında gelmektedir. 

Ehliyet İçin Gereken Evraklar Nelerdir?

2016 yılında değişen sistemlerden biri olan ehliyet alma sisteminde gereken evraklar şu şekildedir;

  1. Biyometrik fotoğraf, diplomanızın fotokopisi.
  2. Kurstan aldığınız evraklar.
  3. Trafik harcı, hizmet bedeli ve değerli kağıt vergilerini ödediğinize dair makbuz.
  4. Kan grubunuzu belirten resmi bir belge.
  5. Sağlık Raporu

Başvuru Yaptıktan Sonra Ehliyet Ne Zaman Gelir?

Başvuruyu yaptıktan sonra ehliyetiniz 15-20 gün arasında eve gelecektir, ayrıca bu süre bulunduğunuz bölgedeki emniyete de bağlıdır. Başvuru yaptıktan sonra evraklarınız gereken kurumlara geç ulaştırılsa ehliyetiniz size geç gelir, bu süreç maksimum 30 günü kadar bulabilir. Ehliyetiniz evinize kadar getirilecektir, eğer o gün içerisinde evde değilseniz emniyete giderek teslim alabilirsiniz. Şayet evinize ehliyetiniz ulaşmadı ise mutlaka sizlere en yakın olan PTT şubelerine giderek ehliyetinizin orada olup olmadığını sorgulayınız. Ehliyetiniz kayıt ise ve aradan uzun süre geçti ise bu durum için emniyete başvuruda bulunarak gereken bilgileri öğrenebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Hattımdaki İnternet Paketlerinden Hangisi Önce Biter? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Okumaya devam et
Görüşünü Belirt Kazan