Direksiyon Sınavı Sonuçlarını Nasıl Öğrenebilirim?

Direksiyon Sınavı Sonuçlarını Nasıl Öğrenebilirim?
Direksiyon Sınavı Sonuçlarını Nasıl Öğrenebilirim?

Malum 2018 yılından itibaren bir çok kişi stajerlik dediğimiz denetleme kısmına yakalanmakta, 2015 yılının Aralık ayında yapılan son sınavlarda kazanmış olduğunuz direksiyon sınavından hemen sonra kursunuz ile iletişime geçerek gereken evrakları kurstan alarak doğruca size en yakın emniyete giderek gereken başvuruları ve gereken ücreti yatırarak ehliyetinizi alınız. Aksi takdirde ehliyet alma işlemini yılbaşından sonra bırakır iseniz, stajerlik maalesef sizin için de geçerli olacaktır. Direksiyon sınavını geçtikten sonra nedense kimse arabadan inmeden önce kaç aldığını sormaz çünkü o vakit o aday oldukça heyecanlıdır ve puanın onun için bir önemi yoktur yeter ki direksiyon sınavını geçeyim o bana yeter elimde bir sürücü belgem olsun yeterli şeklinde bir düşünceleri var.

Direksiyon Sınav Sonuçlarını Öğrenmenin Yolları

Evet bu gayet normal, benim ve bir çok kişinin düşüncesi nedense hep böyle “şu direksiyon sınavını geçeyim gerisi kolay” şeklindeki düşüncelerinizden sonra bizler uğraşıyorsunuz.

Direksiyon sınavından ne kadar puan aldığınızı, ne kadar başarılı olduğunuzu sınav aracından inmeden önce öğrenmeniz gerekmektedir, bunun haricinde sizi iyice uğraştıracaktır. Ehliyet sınavı gibi Meb tarafından herhangi bir sonucu açıklanmayan direksiyon sonuçlarınızı sadece kurs ile iletişime geçerek öğrenebilirsiniz. Eğer kursunuz oldukça disiplinli ise sonuçlarını eğer kursun internet sitesi var ise oradan da T.C. kimlik numaranız ile kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Direksiyon sınavında da ehliyet sınavı olduğu gibi bir puan almaktasınız, arka koltukta oturan görevli kişi bizlerin direksiyon hakimiyetimize, yolda gidişimize vitesi nasıl kullandığımıza trafik kurallarına uyup uymadığımız konusunda bütün her detaya kadar inceleyip bu hususlar için puan vermekte ve puan eksiltmektedir. Gelin ne gibi bir hatalarımızda kaç puan eksilttiğimizi görelim;

Direksiyon Sınavında Puan Kaybettiren Olaylar

 • Eğer aracı oldukça rahat bir şekilde kaldıramıyorsanız bu size 2 puan kaybettirecektir.
 • Yola çıkarken ve ya herhangi bir duraklama sonucunda kontrolsüz bir şekilde yola çıkıyor iseniz diğer şoförleri sıkıştırıyor onları zor durumda bırakıyor iseniz bu ise 5 puan kaybettirecektir.
 • Uygun şeritten gitmiyorsanız 5 puan kaybedeceksiniz.
 • Bir süre yolda giderken hızınızı ayarlayamazsanız bu size 5 puan kaybettirecektir.
 • Takip mesafenizi iyi ayarlamanız gerekmektedir, özellikle sınav araçlarına çok yaklaşmayınız bu size 5 puan kaybettirecektir eğer takip mesafesini iyi ayarlayamazsanız.
 • Sollama kurallarına uymanız gerekmektedir, eğer önünüzdeki aracı sollayacak iseniz sollama kurallarına uymanız gerekmektedir aksi takdirde 5 puan kaybedeceksinizdir, ki zaten sınav esnasında buna vakit olmayacaktır heyecandan sollama nedir bunu dahi unutacaksınızdır boşverin sollamayı düz yola devam edin.
 • Sınav esnasında illaki sizi geçmek isteyen usta şoförler vardır bunlara geçme hakkını verip vermediğinize de bakmaktalar eğer bu kurala uymazsanız size 5 puan kaybettirecektir.
 • Dönüş kurallarına uymamak 5 puan kaybettirir.
 • Kavşaklarda ilk geçiş hakkına uymamak 5 puan kaybettirir.
 • Aşırı derecede heyecanlı olmak size 10 puan kaybettirir, sakin olun ve yanınızdakinleri takmayın sanki eşinizi ve çocuklarınızı almış pikniğe gidiyormuş gibi düşünün.
 • Arabanızdaki ışıklar eğer kontrolsüz bir şekilde çalışıyor ise ve sizde buna dikkat etmiyorsanız 2 puan kaybedersiniz. Ki arabanız sınavdan önce öğretmeniz tarafından kontrol edilmektedir ve eğer bir sorun olur ise sizi uyarmaktadır.
 • Direksiyon hakimiyetiniz zayıf ise size 10 puan kaybettirecektir. Direksiyonu iyi kullanmanız gerekmektedir.
 • Vitesi ve debriyajı iyi bir şekilde kullanmıyor iseniz bu size yine 10 puan kaybettirecektir.
 • Eğimli yollarda, yokuş aşağı – yokuş yukarı kurallarına uymuyor ve arabayı oldukça çok zorluyor iseniz bu size 5 puan kaybettirecektir.
 • Yaya’ya yol vermemek 5 puan kaybettirecektir.

Bu puanlar 100 üzerinden değerlendirecektir yapacağınız her hatadan dolayı hataya bağlı olarak düşecektir. 70’in altında bir puan alır iseniz sınavdan kalmış olursunuz ve bir daha girmeye mecbursunuzdur. Eğer sınavı geçtiyseniz de 70’in üstünde bir puan almışsınızdır, acaba ben kaç aldım?

Bir önceki yazımız olan En İyi Operatör - Hat Hangisi? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Okumaya devam et
Görüşünü Belirt Kazan