Devamsızlık Sildirme Dilekçesi

Devamsızlık Sildirme Dilekçesi
Devamsızlık Sildirme Dilekçesi

Özellikle lise öğrencileri tarafından kullanılan bu dilekçe sayesinde birçok öğrencinin devamsızlık hakkını düzeltilmesi için MEB tarafından sunulan bir dilekçe sayesinde kolaylıkla devamsızlıklarınızı sildirebilirsiniz. Bütün herkes tarafından sorulan sorulara cevap verebilmek için bu başlık altında Lise Devamsızlık Sildirme Dilekçesi başlıklı yazımız altında bizlere devamsızlık sildirme hakkında aklınıza takılan bütün soruları tarafıma ileterek kolaylıkla sormuş olduğunuz sorulara cevap verebiliriz. Milli Eğitim Bakanlığının düzenlemiş olduğu ve bir çok okul tarafından kaideye alınan bir dilekçe sayesinde lisede yapmış olduğunuz devamsızlıklarınızı silebilirsiniz. Bildiğiniz üzerine lisede normalde devamsızlık 10 gündür. 10 günlük bir süreyi geçtikten sonra maalesef sınıf tekrarı yapacaksınız, önceden maksimum devamsızlık süresi 20 gün iken şimdi MEB tarafından bu devamsızlık süresi 10 gün olarak değiştirildi. Bu durumdan dolayı bir öğrenci artık devamsızlıklarını sildirmek için bir dilekçe vererek kolaylıkla 10 günlük limiti aşmadan devamsızlığını sildirerek kolaylıkla rahatlığa kavuşabiliyor. Aşağıda vermiş olduğumuz dilekçe sayesinde kolaylıkla veliniz ile okula giderek dilekçenizi vererek devamsızlığınınızı sildirebilirsiniz lakin dilekçeyi indirmeden önce sizlere birkaç tane aklınızda yer alan sorulara cevap vermek isterim.

Devamsızlık Sildirme Hakkında Sorulan Sorular

 • Veli şart mıdır?
  • Devamsızlık sürenizi sildirmek için ilk olarak velinizin de bir bilgisi gerekmektedir. Aksi takdirde velinizin imzası olmadan devamsızlığınızı sildiremezsiniz. Eğer velinizin devamsızlık dilekçeniz hakkında bilgisi var ise dilekçenizde velinizin imzası var ise dilekçenizi okul idaresine vererek kolaylıkla devamsızlığınızı sildirebilirsiniz.
 • Dilekçeyi kendi elimle yazabilir miyim?
  • Evet dilekçenizi kendi eliniz ile yazarak okul kurumuna ileterek dilekçenizi sildirebilirsiniz.
 • Dilekçelerde farklılık olabilir mi?
  • Evet her okulda dilekçe farklılık gösterebilir. Bu konu hakkında okul idarenize danışarak kolaylıkla dilekçe hakkında bilgiye sahip olabilirsiniz.
 • İlk döneme ait olan özürsüz olan günlerimi sildirebilir miyim?
  • Maalesef, ilk dönem için herhangi bir değişiklik yaptırmanız mümkün değil. Ve ayrıca ara karne basıldı ise devamsızlıklar işlendi ise bu işlemde geri alınamaz.
 • Raporlu günler ne olarak sayılmaktadır?
  • Raporlu günleriniz özürlü olarak kabul edilmektedir.
 • Toplamda kaç gün devamsızlık hakkım var?
  • Özürlü ve özürsüz olmak suretiyle toplamda 20 günü aşmaması gerekmektedir.
 • Hangi günler devamsızlık olarak sayılmaz?
  • Okul içinde yapılmış olan faaliyetler (tiyatro, gezi, okul adına hazırlanan programlar) da görevli iseniz devamsızlık işlenmez faaliyet olarak karneye yazılır.

dilekceyi indirmek için tıklayınız.

Bir önceki yazımız olan YGS Para Yatırma İşlemi Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Okumaya devam et
Görüşünü Belirt Kazan

sevval - 16 Kasım 2017 - 13:07

benim 4 gün devamsızlığım var bunu ailemle okula giderek dilekçeyle silenirmiyim

  kozbon - 17 Kasım 2017 - 10:59

  Merhaba Sevval, evet okula ailen ile giderek dilekçe vererek sildirebilirsiniz.

Necmi - 21 Kasım 2017 - 19:52

Bir sey sorucam mesela 3 gün özürsüz devamsızlığım var bunu dilekçe ile sildirince özürlü olarakmı sayılır yoksa devamsızlıktan sayılmayıp 0 a mı iner?

  kozbon - 28 Kasım 2017 - 14:56

  Özürlü olarak değiştirilir.

  Anonim - 17 Ocak 2018 - 22:44

  Sıfıra iner

Anonim - 13 Aralık 2017 - 22:06

1. donemde karne basilmadan devamsizlik sildirebiliyozmu

  kozbon - 17 Aralık 2017 - 23:43

  Tabi, herhangi bir ara karne verilmediyse sildirebilirsiniz.

HASAN - 18 Aralık 2017 - 22:48

EN FAZLA KAÇ GÜN SİLİNİR ?

  kozbon - 20 Aralık 2017 - 02:32

  Merhaba, 10 diye biliyorum.

Kübra - 23 Aralık 2017 - 20:00

Şuanda lisede okuyorum. Acaba dilekçeyi kendim yazıp kendim imzalasam devamsızlığım silinir mi yoksa veli imzası kesin olmalı mı?

  kozbon - 24 Aralık 2017 - 01:36

  Merhaba kübra, bu durum okula bağlıdır.

Taha Sas - 24 Aralık 2017 - 19:42

Merhaba 10 gun devamsızlığım var annem gelmişti sildirmiş fakat 2 gun sişmişler 1 gun uyanamadım 9 oldu ogleden sonra eve gidince 10 u bulmuştu terkar şimdi sildirmek istiyorum ama annem bidaha gelmez. ders olsun diye ama annemin izni ve imzası olsa ayağı ağrıyor gelemiyor desem olurmu annem gittiğinde mazaret uydurmuş mudurde boyle birşey oldugunda rapor veya hastalığınızı yazmanız durumunda imzayı karşılaştırıp sileriz demişte.

  Kozbon - 28 Aralık 2017 - 22:01

  Merhaba, okul yönetimi gelen kişinin kimliğini sorgulamıyor lakin dilekçenin farklı bir kişi tarafından idareye sunulması gerekli. Birinci veya ikinci dereceden tanıdıklarınız varsa onlardan rica edebilirsiniz.

Mustafa - 28 Aralık 2017 - 15:23

Devamsızlık özürsüz 16 gün silinirmi

  Kozbon - 28 Aralık 2017 - 21:58

  Merhaba evet, yeter ki dilekçenizi dönem bitmeden verin.