Birinin Sahte Hesap Olup Olmadığını Anlamak

Birinin Sahte Hesap Olup Olmadığını Anlamak
Birinin Sahte Hesap Olup Olmadığını Anlamak

Günümüzde birden fazla sosyal medya siteleri mevcut olup bu sitelere bir çok kişi asıl kimliklerini belirtmeden kolaylıkla kayıt olabilmekte, biliyorsunuz ki internetten indirecekleri bir kaç resim ile ve ya herhangi bir kişinin profilindeki bütün fotoğrafları indirerek yeni bir sahte hesap oluşturmaktalar. Sizlere bugün bir hesabın sahte olup olmadığı konusunda bilmeniz gereken bir kaç bilgiler vermek isterim. Bir zamanlar Facebook’ta birden fazla fake(sahte) hesaplar mevcutken şimdi bu durum daha az. Facebook bu durum karşısında önlem almış iken maalesef bir çok sosyal ağ bu durum için herhangi bir önlem almamış bunun için tam bu durumda sizler devreye girerek bir kişinin sahte olup olmadığını anlamanız konusunda araştırmalar yaparak öğrenebilirsiniz. İlk olarak bir kişinin profil resmine bakarak o kişinin sahte olup olmadığını anlayabilirsiniz. Profil resmi amatörce değil, profesyonel bir şekilde çekilmiş ise bu durum karşısında karşı taraf hemen kendini ele vermektedir. Bir diğer olay ise, herkese açık olarak hiçbir şey paylaşmamış olmasıdır. Profilinde bir kişi herhangi bir şey paylaşmıyorsa kullanmış olduğu sosyal ağın amacı dışında kullanıyordur genelde bu tür kişiler “ben birine bakıp hemen çıkacağım” diyen kişilerdir.

Profil Resminin Sahte Olup Olmadığını Araştırın

Profil resminin bir kişiye ait olup olmadığını anlamanın en kolay yolu, o profil resminin daha önceden başka sosyal ağlarda kullanılıp kullanılmadığını öğrenmektir. Bunu araştırmak için, o kişiye ait olan profil resmini bilgisayarınıza indirin ve daha sonrasında aşağıdaki adımları takip edin.

Profil Resminin Sahte Olup Olmadığını Araştırın

Profil resminin sahte olup olmadığını anlamanın en kolay yolu o kişinin profil resimini indirdikten sonra Google adresine giderek sağ üst köşedeki Görseller seçeneğine tıklayın.

Profil Resminin Sahte Olup Olmadığını Araştırın

Google’de görseller kısmına geldikten sonra üst kısımda işaretlemiş olduğum kamera işaretine tıklayın ve daha sonrasında çıkacak olan resim yükleme kısmından indirmiş olduğunuz profil resmini Google’ye göndererek görsel araması yapabilirsiniz.

Profil Resminin Sahte Olup Olmadığını Araştırın

Karşınıza çıkacak olan Gözat.. kısmına tıklayınız ve ardından Dosya gönder kısmından indirmiş olduğunuz profil resmini açarak Google’da arama yapabilirsiniz.

Daha Fazla İpucu

Bir kişinin fake hesap olup olmadığı konusunda daha fazla ipucu istiyorsanız dikkat etmeniz gereken ve bilmeniz gereken bütün detayları alt kısımda açıkladım.

  • Eğer bir kişi tarafından işletildiğinizi sanıyorsanız ve sizin mesajlarınıza hemen anında cevap veriyorsa muhtemelen sahte hesap olma olanağı yüksektir.
  • Hiç arkadaşı yok ise bu da bir açıklıktır.
  • Hiç bir gönderi paylaşmıyor amacı sadece siz iseniz bu da bir açıklıktır, bunu anlamak için sadece o kişinin profilinde biraz gezinmek yeterli olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Twitter Kalp İşareti Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Okumaya devam et
Görüşünü Belirt Kazan