BİMER Nedir? Nasıl Kullanılır?

BİMER Nedir? Nasıl Kullanılır?
BİMER Nedir? Nasıl Kullanılır?

Başbakanlık İletişim Merkezi(BİMER) bir halkla ilişkiler uygulamasıdır. 2006 yılından bu yana uygulanan bu uygulama çağın gereklerine uyum sağlamayı amaçlamaktadır. Bu uygulama devlet ile vatandaşın birbirinden kopuk olmasının önüne geçmek amacı ile oluşturulmuştur. Bu amaçla devlet ve vatandaş arasındaki tüm iletişim kanalları açık tutulmuştur. Vatandaşlar bilgi edinme hakları çerçevesinde BİMER’e başvurarak her hangi bir konuda sorunlarını dile getirebilir veya bir konu hakkında bilgi sahibi olabilir. Bilgi edinme hakkı vatandaşların temel hakları arasında yer almaktadır. Bu haklarından dolayı vatandaşlar kamu kurum ve kuruluşları ve özel sektör kuruluşları ile ilgili bilgi edinme, şikayet etme gibi amaçlarını gerçekleştirebilmektedirler. Tüm gerçek ve tüzel kişiler bilgi edinme hakkından faydalanabilmektedir. Türkiye’de bulunan yabancılar ise karşılıklılık ilkesine uyulması halinde bu haktan faydalanmaktadırlar.

Bimer Nasıl Kullanılır?

BİMER’e şikayet yoluyla resmi işlemlerde yaşanılan problemler üç farklı şekilde çözülebilir.

 • Şahsen Başvuru
  • Kişiler resmi işlemlerle ilgili şikayetlerini bakanlıklar, valilikler ve kaymakamlıklar bünyesinde kurulan bürolar vasıtasıyla dile getirebilmekte ve çözülmesini talep edebilmektedirler.
 • Telefon İle Başvuru
  • Kişiler resmi işlemler ile ilgili şikayetlerini ALO 150 hattı üzerinden dile getirebilmektedirler. Bu yöntem sıkça başvurulan yöntemler arasında yer almaktadır.
 • İnternet Üzerinden Başvuru
  • Kişiler resmi işlerle ilgili şikayetlerini üçüncü bir yolla internet üzerinden dile getirebilmektedirler. Başbakanlığa internet adresi üzerinden resmi işlerle ilgili şikayette bulunmak da mümkündür. Bu yolla en kısa sürede şikayetler başbakanlığa ulaştırılabilmektedir.
  • Gerçek ve tüzel kişiler resmi işlerde yaşadıkları sorunları bu yollarla çözme imkanına kavuşmaktadırlar. Resmi işlerde vatandaş ile devlet arasındaki bağı kaldırmayı ve bu sayede çağın gereklerine uyum sağlamayı amaç edinmiş BİMER ile birlikte kişiler hızlı bir şekilde sorunların çözülmesi imkanına kavuşmaktadır. Bu sayede kurumların vatandaşlar ile kurdukları ilişkiler artmaktadır.

 

Bir önceki yazımız olan Google Meet Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Okumaya devam et
Görüşünü Belirt Kazan